IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Legislatie S.s.m.
tim
post Nov 13 2007, 09:58 PM
Post #1

Group: prezentati
From: Edmonton Canada
Member No.: 45
Grad Year: 2000
Spec: Tehnologie

SALUTARE.
eu pot sa va pun la dispozitie destule informatii legate de protectia muncii dar as dori sa aiba acces la ele doar forumistii.
evaluari riscuri, instructiuni proprii, etc....
eu am firma abilitata de ministerul muncii pe linie de S.S.M. Am muncit pentru eceste informatii.
BERTI cum rezolvam problema?
Go to the top of the page

+Quote Post
Berti
post Nov 13 2007, 10:25 PM
Post #2

membru corupt

Group: Admin
Member No.: 2
Grad Year: 2002
Spec: Proiectare

Tim ma bucura foarte mult initiativa ta... chiar si eu am nevoie de unele informatii actualizate!
Am facut si eu un curs de-o saptamana, da' acu vreo 2-3 ani si am cam uitat tot (eu am facut doar cursu' ala prin care poti sa fi desemnat cu protectia muncii in firma care lucrezi) da' am auzit ca nici asta n-ar mai fi valabil!

Putem face in doua feluri:
- tot ce vrei sa fie ascuns de ochii publicului pui in fisiere text sau doc si le atasezi la mesajele tale, dupa cum poate stii deja, fisierele atasate sunt vizibile doar de catre membrii...
- sau facem si subforumu asta ascuns, ca si cele din categoria Workshop-uri

--------------------
I'm back!

Laziness is the mother of nine inventions out of ten.

+Quote Post
tim
post Nov 14 2007, 01:56 PM
Post #3

pentru inceput sa completam corect fisa de protectia muncii

eu am lasat un model de fisa si nu am sters numele persoanelor.
cine vrea mai multe lamuriri contactati-ma la :taslaoanu@yahoo.com
tel: 0744617200

This post has been edited by tim: Nov 14 2007, 01:59 PM
Attached File(s)
Attached File  fisa_protectia_muncii_MECANIC.doc ( 31.5K ) Number of downloads: 459
Attached File  fisa_protectia_muncii_strungar.doc ( 31.5K ) Number of downloads: 222
Attached File  fisa_protectia_muncii_SUDOR.doc ( 31.5K ) Number of downloads: 191

+Quote Post
tim
post Nov 14 2007, 02:03 PM
Post #4

modele fisa postului

This post has been edited by tim: Nov 14 2007, 02:10 PM
Attached File(s)
Attached File  Conducator_Auto.doc ( 25K ) Number of downloads: 276
Attached File  CONTABIL.doc ( 25.5K ) Number of downloads: 199
Attached File  DESPRE_muncitori_necalificati.doc ( 74.5K ) Number of downloads: 207
Attached File  Electrician.doc ( 27K ) Number of downloads: 169
Attached File  INGINER_MECANIC.doc ( 35K ) Number of downloads: 135
Attached File  LACATUS_MECANIC_INTRETINERE.doc ( 100.5K ) Number of downloads: 168
Attached File  MUNCITOR_NECALIFICAT.doc ( 49.5K ) Number of downloads: 198
Attached File  PARCHETAR.doc ( 25.5K ) Number of downloads: 119
Attached File  PAZNIC.doc ( 28.5K ) Number of downloads: 156
Attached File  POMPIER.doc ( 28.5K ) Number of downloads: 111
Attached File  SOFER.doc ( 28K ) Number of downloads: 170
Attached File  STRUNGAR.doc ( 24.5K ) Number of downloads: 136
Attached File  Sudor.doc ( 27.5K ) Number of downloads: 138
Attached File  TAMPLAR.doc ( 24K ) Number of downloads: 242

+Quote Post
Berti
post Nov 19 2007, 01:54 PM
Post #5

membru corupt

Tim, am si eu o intrebare referitoare la fisele de protectie a muncii!

S-a schimbat ceva in lege, in sensu ca le poti tiparii chiar tu? sau de ce le-ai facut in word?
Banuiesc ca datele alea le completezi de mana in Fisele de se pot cumpara de la ITM sau librarii!

Referitor la instructaju' periodic, am inteles ca mai nou nu se mai trece NSSM XXX si articolele aferente locului de munca, ci se se fac niste norme interne, care se aproba de catre conducere iar in fisa se trec articolele din normele alea? E corect asa? Se mai trece sivreo lege p-acolo?

--------------------
I'm back!

+Quote Post
tim
post Nov 20 2007, 07:06 AM
Post #6

berti nu se poate tipari nimic.
eu am incercat sa scap de scris lunar 100 de fise la firma unde lucrez, am facut o stampila care se incadra in casuta cu materialul predat., dar cand au vazut aia de la ITM sau enervat. imediat au scos legea si mi-au arata unde scrie: fisele se vor completa doar cu cerneala sau cu pasta.
eu am scos partea cu fisa de protectie din lege si am completat.
am avut nevoie sa trimit completarea fisei unui client( pe mail ajunge mai repede).
fisele este recomandat sa le cumperi de la Revista OBIECTIV( Sunt agreate de cei de la ITM si sunt si cele mai ieftine, faci o comanda la ei si ti le trimit prin curierat)
http://obiectiv.8m.com/#up

la instructajul periodic se trec urmatoarele:
INSTRUCTIUNI PROPRII S.S.M. (pentru meseria in cauza)
Hotararile de guvern (ex. pentru zgomot HG. 493/2006, Pentru efort, manipulare greutati: HG 1051)
instructiuni prim ajutor - stingere incendii;
demonstratii practice;
legislatie S.S.M. (LEGEA 319/2006)

Am sa revin si cu niste instructiuni proprii(astea sigur le asteapta multa lume)

+Quote Post
Berti
post Nov 20 2007, 12:13 PM
Post #7

membru corupt

QUOTE (tim @ Nov 20 2007, 07:06 AM) *
berti nu se poate tipari nimic.
eu am incercat sa scap de scris lunar 100 de fise la firma unde lucrez, am facut o stampila care se incadra in casuta cu materialul predat., dar cand au vazut aia de la ITM sau enervat. imediat au scos legea si mi-au arata unde scrie: fisele se vor completa doar cu cerneala sau cu pasta.

Alta excrocherie tipic romaneasca, daca s-ar putea tiparii fisele acasa, firmele capusa ar ramane fara obiectu muncii!
Tu-i mama lor! In 2007 trebuie sa facem pe scribii, bine ca nu ne obliga sa scriem cu pana de cioara... (IMG:http://forum.inginer-il.ro/style_emoticons/default/angry.gif)

la instructajul periodic se trec urmatoarele:
INSTRUCTIUNI PROPRII S.S.M. (pentru meseria in cauza)
Hotararile de guvern (ex. pentru zgomot HG. 493/2006, Pentru efort, manipulare greutati: HG 1051)
instructiuni prim ajutor - stingere incendii;
demonstratii practice;
legislatie S.S.M. (LEGEA 319/2006)

Esti sigur ca trebuiesc trecute si instructiunile prim ajutor - stingere incendii, din moment ce ai o alta fisa pentru asa ceva?E vorba de fisa rosie, cea de instructaj in domeniul situatiilor de urgenta, fosta PSI.

Am sa revin si cu niste instructiuni proprii(astea sigur le asteapta multa lume)

Am sa caut si eu instructiunile SSM pentru fiecare utilaj in parte, pe noi ne-au obligat sa le afisam la fiecare utilaj!

--------------------
I'm back!

+Quote Post
MogaAlin
post Dec 9 2008, 02:18 PM
Post #8

Group: neprezentati
Member No.: 966

sal tim daca cumva ai putea sa imi trimiti ceva documentatie cu privire la ssm
si ms

+Quote Post
vladutz96
post Dec 21 2008, 04:03 PM
Post #9

Member No.: 976
Grad Year: 1996
Spec: Alta

cine am poate ajuta si pe mn cu instructiuni SSM ,evaluari dau si eu la schimb daca vreti. Multumesc id:viltvlad@yahoo.com pe mesenger sau poe mail

+Quote Post
vladutz96
post Dec 21 2008, 04:11 PM
Post #10

Member No.: 976
Grad Year: 1996
Spec: Alta

salut am poti et rog sa ma ajutati si pe mn cu cva instructiuni SSM sau cu cva evaluari ,dau la schimb daca vrei ma poti contacta la id:viltvlad

+Quote Post
ionela
post Mar 17 2009, 02:07 PM
Post #11

Member No.: 1,048

buna
va rog daca se poate, as avea si eu nevoie de instructiuni proprii si evaluare risc in dom exploatarilor forestiere.ms

This post has been edited by ionela: Mar 17 2009, 02:08 PM

+Quote Post
rodicac
post Mar 17 2009, 04:46 PM
Post #12

Member No.: 1,024

Buna
Te-as putea ajuta cu instructiuni pentru:
Drujbist
Corhanitor
TAF
Depozit

+Quote Post
ionela
post Mar 18 2009, 08:09 AM
Post #13

imi poti trimite te rog la adresa pantiruionela@yahoo.com
multumesc din suflet

+Quote Post
pepelino
post Mar 21 2009, 02:49 PM
Post #14

Group: SSM
Member No.: 1,087

Cu asa ceva pot sa ajut si eu in domeniu...spor la sintetizat

This post has been edited by pepelino: Mar 21 2009, 02:52 PM
Attached File(s)
Attached File  NSSM_66_97_fabricarea_furnirului_placajului_panelului.doc ( 271K ) Number of downloads: 141
Attached File  NSSM_57_97_manipulare_transport_depozitare.doc ( 117K ) Number of downloads: 176

+Quote Post
Berti
post Mar 21 2009, 10:03 PM
Post #15

membru corupt

Bun venit, voua celor interesati de SSM. Observ un interes din ce in ce mai mare pentru aceasta arie.

As dori sa organizez un pic treburile p-aici, dar am nevoie de ajutorul vostru. Am deschis un topic nou pe tema reorganizarii, va rog dati-va cu parerea. Multumesc!

--------------------
I'm back!

+Quote Post
ionela
post Mar 23 2009, 08:06 AM
Post #16

stie cineva daca trebuieo declaratie pe propria raspundere pt cei care lucreaza in padure????Mi-a spus un prieten ca au fost in control la el si l-a intrebat daca are asa ceva......

+Quote Post
fisichella78
post Mar 23 2009, 12:29 PM
Post #17

Member No.: 1,091

QUOTE (ionela @ Mar 23 2009, 08:06 AM) *
stie cineva daca trebuieo declaratie pe propria raspundere pt cei care lucreaza in padure????Mi-a spus un prieten ca au fost in control la el si l-a intrebat daca are asa ceva......

Si la mine au fost in control dar nu au pomenit nimic de o declaratie de genu asta...

+Quote Post
Dan Covrix
post Mar 27 2009, 03:36 PM
Post #18

Member No.: 1,099

Salutare,
Sunt nou pe aici. Lucrez la o primarie si am avut control de la ITM. Ne au pus ei sa facem declaratia aia pe propria raspundere si sa inscriem o persoana la cursurile care tocmai trebuiau sa inceapa (cred ca intamplator a fost si control in aproape tot judetul (IMG:style_emoticons/default/fluierand.gif) ). Acum dupa ce a obtinut certificatul ala de absolvire a cursurilor (pe el scrie certificat de absolvire la programul de perfectionare cu durata de 80 ore pentru ocupatia inspector protectia muncii cod COR 241204, dar pe spatele suplimentului descriptiv scrie, sa nu ma injurati daca scriu prea multe dar poate pt. voi nu este o noutate asa cum este pentru mine, competente profesionale dobandite: lucrul in echipa, planificarea activitatii proprii, organizarea activitatii de protectie a muncii, asigurarea semnalizarii de securitate si sanatate in munca, asigurarea echipamentului individual de protectie/lucru, prevenirea accidentelor de munca si mentinerea starii de sanatate a personalului, investigarea cauyelor producerii accidentelor de munca si a imbolnavirilor, monitorizarea activitatii de protectie e amuncii, coordonarea activitatilor de interventie in cazuri de necesitate). Acum colega mea mi a spus, eu ocupandu-ma cu achizitii publice si multe altele, ca ea nu are voie sa faca nimic pentru protectia muncii, decat instructajul, ca asa i au spus cei de la cursuri. Eu, pe criza asta de bani nu prea as vrea sa dau niste bani, cei de la ITM nici nu mi au recomandat vreo firma dupa cum stiti (IMG:style_emoticons/default/emo-rade.gif) , si am zis ca o ajut cat pot sa faca documentatiile fiindca ea are hartie ca a absolvit cursuri de protectia muncii. Pot sa realizez eu documentatia, cu ajutorul vostru bineinteles (IMG:style_emoticons/default/notworthy.gif) , si sa o pun pe ea sa semneze? Daca nu am fost foarte coerent in exprimare imi cer scuze si revin cu o completare sau mai multe in functie de intrebarile voastre. Cam ce preturi se practica prin zonele voastre la realizarea de documentatii;
mie mi au cerut
""Pret documentatie SSM: 2500 RON fara TVA– documentatia este intocmita pentru toate activitatile existente si pentru toti angajatii individual. Se plateste o singura data la inceputul activitatii.
Pret Evaluarea Riscurilor: - personal Tesa- 800 RON fara TVA
- tractorist – 800 RON fara TVA
- zidar- 800 RON fara TVA
- paznic – 800 RON fara TVA
Dosarele se platesc o singura data."" iar alta firma, care NU (IMG:style_emoticons/default/tavaleala.gif) a fost recomandata direct de catre domn' director, asta e, daca ma prinde amenda mea nu o ia nici dreaq, a cerut cate 500 550 lei pentru fiecare post dar nu le comprimase asa mult ca firma de sus, in sensul ca vroia sa mi ia nu pe 4 categorii ci pe mult mai multe (a spus ceva de genul ca primarul e un post, viceprimarul alt post, secretarul alt post, si asa mai departe de ajunsese la 10 -12 categorii de posturi) dar imi faceau gratuit, ce baieti buni sunt ei...., documentatia SSM pentru care asa in mod normal cereau 45 - 50 lei de fiecare post.
Ce ziceti? ma ajutati si pe mine macar cu un sfat? nu de alta dar decat sa le dau lor banii astia, nu ca nu ar muncii dar ca firma deja le ai decat schimbi cateva cuvinte, ma duc dreaq la cursuri, din banii mei, imi bag picioarele in ea de munca ca oricum muncesc pe 800 lei, imi fac PFA si macar ca le stric dreaq preturile. Multam si scuze daca va plictisesc cu vorbaraie mult

+Quote Post
tim
post Mar 27 2009, 05:08 PM
Post #19

salut. dan.
din pacate nu ai voie sa faci evaluari decat dupa ce urmezi si cursul de evaluator.
dosarul cu documentatiile (instruiri, instructiuni.etc. )le poate face si doamna care a urmat cursul de care scriai mai sus.
pentru acele evaluari contactati o firma abilitata care le face imediat.
Aici te pot ajuta si eu. am o firma abilitata pentru aceste tipuri de servicii.
mail: taslaoanu@yahoo.com
Id: taslaoanu
tel: 0744617200.
Eu sunt din Bacau
Cu Stima
Marius Taslaoanu

+Quote Post
pepelino
post Apr 5 2009, 09:15 AM
Post #20

Group: SSM
Member No.: 1,087

In ideea ca acest subforum este destinat sa ajute pe micii intreprinzatori din domeniul ind. lemnului am sa postez o lista neexaustiva dar necesara a documentelor in domeniul SSM.Cei care au deja un serviciu intern sau apeleaza la servicii externe de prevenire si protectie nu cred ca mai au nevoie de aceste precizari desi discutiile pe aceasta tema pot avea loc.
1. Regulament intern;
2. Evaluare risc;
3. Plan de prevenire si protectie;
4. Instructiuni proprii;
5. Fise de instruire ssm si PSI;
6. Dosar medical complet (fisa de expunere, fisa de aptitudini);
7. Decizie pt. Lucratorul desemnat care se ocupa de securitate si sanatate, care trebuie sa aiba un curs facut;
8. Instructiuni (decizie) privind instruirea : instruirea introductiv generala, la locul de munca si periodica;
9. Tematica si programul de instruire - care cuprinde Legile, HG-urile, riscurile, instructiunile propri, masuri de prim ajutor;
10. Testele privind verificarea instructajului introductiv general;
11. Plan de evacuare in caz de urgenta;
12. Registrele de evidenta ( accidente usoare, accidente de munca, incidente , imbolnaviri profesionale);
13. Alcatuirea SIPP si/sau CSSM daca e cazul (peste 50 lucratori sau activitati cuprinse in anexa 5 a HG1425).

+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th December 2014 - 12:26 PM