IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Scaun balansoar, proiectare, exectutie si probleme aparute
gruita2005
post Mar 9 2010, 02:08 PM
Post #1

Group: prezentati
From: Baia Mare
Member No.: 1,590

De anul trecut am promis la cineva ca o sa-i fac un scaun balansoar de terasa. De o luna am tot tudiat si oricum nu m-am convins cum se face talpa.
Plecand de la un tip de scaun balansoar pe care o sa-l vedeti in prima poza si de la niste planuri detaliate m-am apucat de treaba. Mi-am dimensionat scaunul si m-am decis ca o sa probez scaunul din incercari. Raza am ales-o de aici initial. Am facut niste sabloane de talpi si din mai multe incercari am ajuns la o pozitie in care te poti balansa fara sa pici pe spate (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Scaunul nu e gata inca, l-am desfacut pentru slefuire, lacuire si mai urmeaza sa-i mai pun niste bucati lipsa din schemele mele pentru rigidizare.
Daca stie careva cum se poate realiza un balansoar fara incercari si nervi (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) sa ne spuna si noua si eventual sa-mi dea un sfat cum sa-l rigidizez mai bine.

Deseara daca am timp o sa pun o poza cu scaunul in timpul incercarilor (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

This post has been edited by gruita2005: Mar 9 2010, 02:10 PM
Attached File(s)
Attached File  Rocker296x300.jpg ( 25.79K ) Number of downloads: 75
Attached File  Balansoar_scaun.jpg ( 557.64K ) Number of downloads: 90
Attached File  Clipboard01.jpg ( 23.04K ) Number of downloads: 52
Attached File  Clipboard02.jpg ( 23.18K ) Number of downloads: 44
Attached File  Clipboard03.jpg ( 63.24K ) Number of downloads: 48
Attached File  Clipboard04.jpg ( 35.38K ) Number of downloads: 42
Attached File  Clipboard05.jpg ( 47.06K ) Number of downloads: 41
Attached File  Clipboard06.jpg ( 27.38K ) Number of downloads: 38

--------------------
Membru de la Baia Mare
Go to the top of the page

+Quote Post
Berti
post Mar 9 2010, 02:25 PM
Post #2

membru corupt

Group: Admin
Member No.: 2
Grad Year: 2002
Spec: Proiectare

In afara de software specializat, pe care chiar daca-l "cumperi" greu il poti invata de unu singur, ramane doar solutia aplicata de tine, prototyping si betatesting. Adica il faci si-l incerci, daca nu-i bun il modifici pana da bine.

Ce anume vrei sa rigidizezi, unde anume ai jocuri si deformari?

P.s. Cred ca pe subiectu asta am putea face un topic nou,
daca-mi permiti am sa-l splituiesc de cel cu tavanele false.

--------------------
I'm back!

Laziness is the mother of nine inventions out of ten.

+Quote Post
gruita2005
post Mar 9 2010, 03:45 PM
Post #3

Si eu cred ca ar trebui un topic separat despre scaune balansoar. Foarte putine informatii despre proiectarea lor in limba romana. Initial raza a fost de 101 cm si lungimea totala de aproximativ 110 cm dar am modificat raza la 110 cm si lungimea de 120 cm.
Dupa cum se vede in schite nu am pus nimic intre talpi, in partea de jos. Si cred ca ar trebui sa pun ceva acolo sa nu se cracaneze sau sa se crape ceva pe acolo. Nici scaunul din prima poza nu are nimic pus mai jos de sezut. Socru meu zicea sa pun ceva pentru pus picioarele in partea din fata. Materialul folosit este lemnul de brad (molid cred) si scaunul e realizat doar din scanduri de tol si mi se pare cam "subred" pentru greutatea mea. Prima data l-am asamblat cu suruburi mai mici sa nu stric piesele componente si in timpul incercarilor scartaia din toate incheieturile. Am pus-o apoi pe nevasta sa-l incerce ca e mai usoara ca mine cu 30 de kg (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Iar talpa am facut-o dint-o singura scandura de tol. Initial am vrut din 2 scanduri de tol dar m-am razgandit ca am zis ca nu arata frumos. Sper sa fie mai teapan cand il asamblez final.
Numai bine!

--------------------
Membru de la Baia Mare

+Quote Post
Berti
post Mar 9 2010, 04:25 PM
Post #4

membru corupt

QUOTE (gruita2005 @ Mar 9 2010, 03:45 PM) *
Dupa cum se vede in schite nu am pus nimic intre talpi, in partea de jos. Si cred ca ar trebui sa pun ceva acolo sa nu se cracaneze sau sa se crape ceva pe acolo. Nici scaunul din prima poza nu are nimic pus mai jos de sezut.

Pai n-ar strica sa-i pui o traversa in fata si una in spate. Eventual in fata poti pune chiar doua si sa le pozitionezi in asa fel incat sa formeze un suport pentru picioare.

QUOTE (gruita2005 @ Mar 9 2010, 03:45 PM) *
Prima data l-am asamblat cu suruburi mai mici sa nu stric piesele componente si in timpul incercarilor scartaia din toate incheieturile.

Pentru asamblarea finala si o rigidizare sanatoasa, daca tot nu ai cepuri proprii sau straine, ai putea utiliza suruburi "confirmatoare" de 70mm. Pentru usurinta gauririi poti utliza un burghiu in trepte (5 si 7) din ala de folosesc micii meseriasi care lucreaza cu PAL.

--------------------
I'm back!

+Quote Post
gruita2005
post Mar 9 2010, 09:38 PM
Post #5

revin cu pozele din timpul fabricatiei. vreau sa precizez ca sunt un amator in arta lemnului, de 2 ani am inceput cu mici proiecte (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Care sunt suruburile confirmatoare? cele pentru lemn cu profil patrat sub capul surubului?

This post has been edited by gruita2005: Mar 9 2010, 09:41 PM
Attached File(s)
Attached File  Fotografii_0052.jpg ( 257.71K ) Number of downloads: 42
Attached File  Fotografii_0053.jpg ( 251.14K ) Number of downloads: 37
Attached File  Fotografii_0054.jpg ( 271.98K ) Number of downloads: 36
Attached File  Fotografii_0056.jpg ( 234.15K ) Number of downloads: 47
Attached File  Fotografii_0055.jpg ( 232.5K ) Number of downloads: 34
Attached File  27_02_10_1624.jpg ( 67.09K ) Number of downloads: 65

--------------------
Membru de la Baia Mare

+Quote Post
gruita2005
post Mar 9 2010, 09:57 PM
Post #6

Ce nu am inteles eu este pozitionarea scaunului pe talpi in partea din fata. Am incercat asa dar nu te poti balansa numai daca te impingi tot timpul cu picioarele. Am respectat unghiul de inclinare din planul ala cu cote imperiale dar ceva nu este bine. In pozele cu talpile din placaj scaunul se balanseaza bine dar singur. Poti sa-l impingi cu orice forta ca nu se rastoarna nici in fata nici in spate, dar daca te pui in el nu te balansezi corect. In urma incercarilor am decis sa maresc raza talpilor in spate cu un 1 cm dupa cum se vede pe schita pentru ca mi s-a parut ca e prea "rotunda" talpa. In ultima poza sunt talpile finale dar in ultima varianta am ridicat fata scaunului cu 8 cm si spatele cu 5 cm, pentru ca initial picioarele au avut 50 cm si nu te balansai bine. Poate este cineva pe aici care a proiectat astfel de scaune si ma poate lumina cu raza. Numai bine!

--------------------
Membru de la Baia Mare

+Quote Post
Berti
post Mar 9 2010, 10:47 PM
Post #7

membru corupt

Daca-mi permiti sa-ti fac o recomandare privind ergonomia spatarului, iar in aceasta etapa chiar n-ar fi dificila modificarea.

Cele doua traverse care sustin elementele spatarului, recomand sa le intorci si sa decupezi in ele un arc de cerc. Defapt uite un desen, ca face cat 1000 de cuvinte:

Attached File  recomandare_spatar_balansoar.jpg ( 92.07K ) Number of downloads: 55

Iar referitor la suruburi, uite cum arata un confirmator (cunoscut si sub numele: eurosurub, subur cuplare PAL)

Attached File  EUROSURUB_7x50mm_7x70mm.jpg ( 21.86K ) Number of downloads: 33

Si burghiul aferent, practic poti sa folosesti un burghiu de 5 si unu de 7, dar asta te scuteste sa le tot schimbi si zencuieste frumos. In plus ti-a fi de folos pe viitor, daca te apuci sa bricolezi ceva din PAL. In mod normal n-ar trebuie sa coste mai mult de 15 ron.

Attached File  burghiu_trepte.png ( 51.52K ) Number of downloads: 38

--------------------
I'm back!

+Quote Post
gruita2005
post Mar 10 2010, 08:35 AM
Post #8

Mersi de sfat in legatura cu spatarul. arata mult mai bine asa cum mi-ai propus. O sa-l schimb cum este in desenul tau (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Stiam de suruburile "euro". Auzisem de suruburi confirmatoare dar nu stiam cum arata. Cred ca pana la urma o sa folosesc suruburi euro pentru ca un verisor de-al meu face mobila la noi in atelier si are scule potrivite, si banuiesc ca este mai bine cu euro decat cu holzsuruburi normale pentru lemn. Numai Bine!

--------------------
Membru de la Baia Mare

+Quote Post
gruita2005
post Mar 15 2010, 12:04 PM
Post #9

Berti, cu ce program ai facut desenul ala? CU Sketchup?

--------------------
Membru de la Baia Mare

+Quote Post
Berti
post Mar 15 2010, 02:04 PM
Post #10

membru corupt

Nu, din nerfericire eu inca lucrez cu un program de pe vremea dinozaurilor si anume AutoCad 14. Dar pot sa-ti recomand cu caldura SketchUP-ul, pentru nevoile tale cred ca se preteaza la fix si mai e si gratuit.

Cum stai cu lucrarea?

--------------------
I'm back!

+Quote Post
gruita2005
post Mar 17 2010, 02:44 PM
Post #11

Cred ca nu as mai putea lucra cu Acad 14. Cu Acad 2000 mi-e greu, darmite cu Acad14 (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Din pacate nu stiu sa lucrez 3D, doar 2D.
Nu am avut timp sa lucru la scaun dar cum avansez o sa pun poze (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

--------------------
Membru de la Baia Mare

+Quote Post
P.G.George
post Mar 17 2010, 11:08 PM
Post #12

From: Cernica, Ilfov
Member No.: 1,603

Un scaun balansoar se bazeaza pe faptl ca atunci cand te asezi in el esti de fapt intr-un echilibru instabil. Tine cont de pozitia pe care vrei sa o aiba corpul (imparte-l in doua:trunchiul, care e mai greu, si picioarele) si cauta o pozitie de echilibru a constructiei atunci cand sta cineva pe el(care va fi diferita de cea a scaunului). Poti face asta prin teste pe constructia actuala si ca sa nu schimbi prea multe poti jongla cu pozitia picioarelor (chiar daca-s mai usoare prin intindere in fata obtii unu brat care-ti ofera un moment mai mare pt aceeasi forta recte greutatea din fata a picioarelor)si/sau cu adaos de elemente in partea centru fata sau fata a scaunului.
Daca te-am bagat in ceata cu exprimarea, iarta-ma.

--------------------
Time is not important, life is important

+Quote Post
P.G.George
post Mar 17 2010, 11:17 PM
Post #13

From: Cernica, Ilfov
Member No.: 1,603

Apropo,
un scaun balansor nu efacut expres pentru ca sa scartaie?

--------------------
Time is not important, life is important

+Quote Post
FuriaRosieTurbo
post Mar 18 2010, 07:07 PM
Post #14

M$ PAINT GURU

From: buicuresti
Member No.: 68
Location: Capitala noastra iubita Occupation: P.F.A. proiectare
Grad Year: 2003

poate va ajuta : http://www.woodworkersworkshop.com/resourc...dex.php?cat=457

--------------------
CLick and play. eRomania needs you!

+Quote Post
gruita2005
post Mar 20 2010, 01:55 PM
Post #15

Furia rosie, am studiat planurile alea, chiar am folosit copiat ceva dimensiuni de la un scaun de acolo.
George, eu nu inteleg cum de in toate planurile ce le-am gasit pe net ei pun scaunul aproape de fata talpilor. Si eu l-am pus aproape de fata talpilor dar nu se balanseaza corect, adica te impingi in spate, vi in fata si nu mai pleaca a doua oara, trebuie iar sa impingi cu picioarele. Initial am respectat dimensiunile din planul ala cotat pus de mine in primul post, dar nu se balansa corect. Apoi am mai marit raza si din incercari am ajuns la pozitia finala a scaunului pe talpi. Oare de ce ei pun scaunul asa in fata?
Am mai vazut ca este un site cu scaune balansoar in romania dar unde toate scaunele sunt montate mai spre spate. Acum nu-l mai gasesc dar cand o sa-l gasesc il postez aici sa vedeti si voi.
Cred ca adevarul este undeva la mijloc (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

--------------------
Membru de la Baia Mare

+Quote Post
FuriaRosieTurbo
post Mar 22 2010, 01:40 PM
Post #16

M$ PAINT GURU

From: buicuresti
Member No.: 68
Location: Capitala noastra iubita Occupation: P.F.A. proiectare
Grad Year: 2003

Spre documentare va recomand filmele cu cowboy.
Acolo seriful are scaun de asta.
Scaunul e pe prispa, iar seriful sta pe scaun cu picioarele pe balustrada.... Daca scaunul ar fi mai in spatele talpilor, ar cadea pe spate si ar ride orasul de el... asa s-a incetatenit traditia scaunului mai in fata talpilor.
THE END .... bang bang...

--------------------
CLick and play. eRomania needs you!

+Quote Post
Berti
post Mar 22 2010, 02:22 PM
Post #17

membru corupt

Furiosule, hai sa lasam mistoul deoparte cand intrebarile sunt serioase!

Tind sa cred ca nu conteaza asa mult pozitia efectiva a scaunului pe talpi, n-am studiat problema, dar banuiesc ca inclinarea scaunului fata de orizontala si din inclinarea spatarului se poate regla usor pozitia centrului de greutate al ansamblului om+scaun.

--------------------
I'm back!

+Quote Post
gruita2005
post Apr 2 2010, 08:16 AM
Post #18

Saptamana trecuta am reusit in sfarsit sa slefuiesc piesele componente si sa le vopsesc. Din pacate trebuie sa fac pe dadaca saptamana asta (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ca atlfel montam scaunul sa vad cum il mai rigidizez putin. Sarbatori frumoase la toti!
Attached File(s)
Attached File  Fotografii_0061.jpg ( 311.56K ) Number of downloads: 47
Attached File  Fotografii_0062.jpg ( 274.97K ) Number of downloads: 35

--------------------
Membru de la Baia Mare

+Quote Post
Berti
post Apr 2 2010, 07:03 PM
Post #19

membru corupt

Hai ca-s foarte curios sa vad cum arata montat, totusi nu inteleg de ce te-ai chinuit sa vopsesti fiecare piesa individual, puteai sa le slefuiesti, apoi sa le asamblezi si baia pe urma sa-l vopsesti.

Spor si sarbatori faine!

--------------------
I'm back!

+Quote Post
crysfresh
post Apr 7 2010, 08:21 AM
Post #20

Member No.: 1,177
Grad Year: 1994
Spec: Tehnologie

De anul trecut am promis la cineva ca o sa-i fac un scaun balansoar de terasa. De o luna am tot tudiat si oricum nu m-am convins cum se face talpa.
Plecand de la un tip de scaun balansoar pe care o sa-l vedeti in prima poza si de la niste planuri detaliate m-am apucat de treaba.

Sper ca ai facut balansoarul dupa a doua poza, respectiv dupa planurile detaliate, pt ca in prima poza este doar un balansoar comercial care n-are nici o legatura cu tamplaria. Ceva gen Ikea, ieftin sa-l montezi acasa. Talpa trebuie sa fie mai groasa, nu poti s-o faci din ch de tol. Iti trebuie un 48 ca sa nu se spintece si "NEAPARAT" scaunul propriu zis il montezi PE talpi cu cep propriu (sau cepuri rotunde daca deja ai croit fara cep propriu desi nu recomand). Te rog eu lasa suruburile pt alte tipuri de mobilier. Scaunele se fac fara suruburi !
Imi pare rau dar nu am un proiect de balansoar, dar sa stii ca toate lucrurile din lumea asta s-au facut prin incercari si apreciez pasiunea ta pt tamplarie.
Salutari si sper sa-ti iasa balansoarul !

+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th September 2014 - 03:56 PM